Virtuali paroda „Australijos lietuviai. III dalis“
Minėdami Australijos lietuvių bendruomenės 75-metį, Lietuvos centrinis valstybės archyvas kartu su Australijos lietuvių archyvu kviečia prisiminti Australijos lietuvių įsikūrimo ir įsitvirtinimo šiame žemyne istoriją, tęsia visus 2025-uosius truksiantį dešimties virtualių parodų ciklą ir šią dalį skiria Australijos lietuvių dienoms.
Australijos lietuvių dienos buvo ir yra ypatingas reiškinys Australijos lietuvių bendruomenės gyvenime. Didžiausia lietuvių bendruomenės šventė vyksta Australijos lietuvių bendruomenės (ALB) Krašto tarybos suvažiavimų metu. Ši šventė suburia lietuvius iš šalies ir užsienio, siekia puoselėti lietuvišką tapatybę, kalbą, kultūrą, meną, stiprina bendruomeniškumą. Kultūrinėje programoje pasirodo chorai, tautinių šokių grupės, vyksta meno parodos, literatūros vakarai, sporto varžybos.
Australijos lietuvių dienos yra ne tik kultūrinė, bet ir istorinė šventė, dar vadinama savotiškomis „rekolekcijomis“, padedančiomis išlaikyti lietuviškas tradicijas ir tapatybę toli nuo gimtinės. Ji reikalauja didelio pasirengimo, repeticijų, į ją įtraukiama daugybė atlikėjų. Bene svarbiausias Lietuvių dienų pasiekimas yra tas, kad jos suvienija jaunimą. Pozityvią Lietuvių dienų reikšmę ir prasmę supranta visi Australijos lietuviai ir ruošiasi joms ištisus metus, negailėdami laiko ir išlaidų.
Australijos lietuvių dienos pirmą kartą buvo surengtos 1960 m. Sidnėjuje, o vėliau vykdavo viename iš trijų miestų – Adelaidėje, Melburne arba Sidnėjuje. 1982 m. Krašto tarybos suvažiavime nusistovėjusi tvarka buvo pakeista – Kanberos bendruomenės prašymu jai pavesta organizuoti 1984 m. Lietuvių dienas Kanberoje. Vėliau Lietuvių dienos vyko ir Džilonge.
Bronius Straukas apie Australijos lietuvių dienas knygoje „Australijos lietuvių metraštis. II dalis“ rašė: „Ieškant gilesnės Lietuvių Dienų prasmės, negalima nepastebimai praeiti ir pro jų gilų socialinį aspektą. Į Lietuvių Dienas suplaukia iš tolimiausių Australijos kampų lietuviai, ne tik dalyvauti įvairiuose parengimuose, bet ir tarpusavy pabendrauti <...>, bendrai įsiliejama į platesnį savo tautiečių srautą. Ta proga išryškėja ir mūsų tradicinis svetingumas. Kiekvienas jaučia moralinę pareigą suteikti ne tik pastogę, bet ir pilną išlaikymą į Lietuvių dienas atvykusiems programų išpildytojams ar šiaip eiliniams svečiams“.
Virtuali paroda „Australijos lietuviai. III dalis“ susideda iš dviejų skyrių: „Australijos lietuvių dienos (1960–1980)“ ir „Australijos lietuvių dienos (1980–1990)“. Ji apima trisdešimties metų Lietuvių dienų istorijos laikotarpį iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Parodoje užfiksuotos akimirkos iš Australijos lietuvių dienų atidarymų, vykusių pamaldų, dainų ir tautinių šokių švenčių, literatūros vakarų, sporto varžybų. Akį traukia įspūdingos fotografo Alfonso Budrio darytos nuotraukos. Eksponuojamos programos, leidinių viršeliai, renginių bilietai. Didžiąją parodos eksponatų dalį sudaro Australijos lietuvių archyve saugomi dokumentai. Už jų atvėrimą plačiajai visuomenei esame dėkingi Dainai Pocius. Kviečiame apžiūrėti parodą!