2024-12-19

Konferencija „Brunono Abakanovičiaus keliu“ Ukmergėje

2024 m. gruodžio 10 d. Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje vyko projekto ,,Tūkstantmečio mokyklos“ konferencija „Brunono Abakanovičiaus keliu“. Šioje konferencijoje dalyvavo ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė, archyvo saugomų dokumentų pagrindu parengusi pranešimą „Brunonas, bet ne tas. Nuo Ukmergės iki Paryžiaus mokslų akademijos profesoriaus Brunono Abakanovičiaus takais“. Šiame pranešime iš mažų epizodų susidėliojo bajoro, 1863–1864 m. sukilimo dalyvio, tremtinio Romualdo Abakanovičiaus sūnaus biografijos dėlionė, jo kelias iki mokslo olimpo Paryžiuje. Tai ir vienos šeimos bei giminės istorija to laikmečio Ukmergės ir visos Lietuvos istorijos kontekste.

Pranešimas buvo gausiai iliustruotas Lietuvos valstybės istorijos archyve ir Kauno regioniniame valstybės archyve saugomų dokumentų kopijomis.

Brunonas Antanas Abakanovičius (Brunon Abdank – Abakanowicz, 1852–1900) – žymus matematikas, fizikas, išradėjas, konstruktorius, Prancūzijos Garbės legiono ordino kavalierius –gimė 1852 m. spalio 6 (naujuoju stiliumi 18) d. Ukmergėje totorių kilmės bajorų Romualdo ir Aleksandros Kievličiūtės Abakanovičių šeimoje. Mokėsi Varšuvoje, Rygos politechnikos institute, vėliau šiame institute dėstė privataus docento teisėmis. Iš čia buvo pakviestas į Lvovo politechnikos institutą. Dar besimokydamas Lvove užsiėmė moksline literatūrine veikla, rašė mokslo populiarinimo straipsnius apie naujausius gamtos mokslų atradimus bei išradimus. 1881 m. persikėlė į Paryžių. Ten sukonstravo integratorių, parašė knygą apie jį prancūzų kalba (knyga vėliau buvo išleista ir vokiečių bei lenkų kalbomis). Tyrė ir tobulino įvairius elektrinius įtaisus – nuolatinės srovės generatorių, elektromagnetinį skambutį, sukūrė naujo tipo kaitinamąją lempą. Savo mokslinių tyrimų išvadas Brunonas Abakanovičius skelbė Paryžiaus mokslų akademijos ataskaitose.

Konferencijoje dalyvavo Europos socialinio fondo agentūros Pažangos programos „Tūkstantmečio mokyklos“ kultūrinio komponento koordinatorė Jurgita Zigmantė, Ukmergės švietimo kultūros ir sporto skyriaus, Ukmergės kraštotyros muziejaus, Ukmergės Vlado Šlaito bibliotekos darbuototojai, miesto mokyklų mokytojai, vadovai ir mokiniai.

Antano Smetonos gimnazijos antrų klasių moksleiviai pristatė Brunono Abakanovičiaus išradimus, o Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviai, siekdami įamžinti išradėjo atminimą, įgyvendino tvarią stiklo atliekų pritaikymo idėją, kurdami Brunono Abakanovičiaus atminimo ženklą.